Mantelzorger Dave Hamer
Mantelzorger Dave Hamer

Mantelzorger Dave Hamer is opgegroeid met het idee om anderen te helpen

· leestijd 2 minuten Ingezonden

“Ik was de meest logische optie”

Toen zijn tante Riet een hersenbloeding kreeg en daardoor minder zelf kon, was het voor Dave Hamer (62) vanzelfsprekend dat hij haar zou ondersteunen. Elf jaar was hij haar mantelzorger, tot ze afgelopen jaar mei overleed.

“Je rolt erin, het is vanzelfsprekend” vertelt Dave Hamer. “Mijn tante Riet kreeg op haar tachtigste een TIA en werd hulpbehoevend. Ze had zelf geen kinderen, mijn zussen woonden niet in de buurt en haar eigen man was niet in staat om haar te helpen. Ik was de enige die overbleef om het wel te doen, de meest logische optie. In het begin was ze nog actief en kon ik met haar op de fiets naar de markt” vertelt Dave. “Het begon met het samen boodschappen doen maar dat werd steeds meer.”

Tante had bijvoorbeeld een grote tuin die onderhouden moest worden en laat Dave nou net als grote hobby tuinieren hebben. “Ik bracht heel wat uren door met mijn handen in de modder en ging met haar naar het tuincentrum. Dan mocht ze mooie bloemen uitzoeken. Ze kon daar ongelooflijk van genieten en ik daarom ook.” Dave ging meestal twee keer in de week naar zijn tante en oom. “Dat voelde niet als een verplichting. Met WhatsApp konden we goed met elkaar afstemmen. En als ik een keer niet kon of als het niet uitkwam omdat ik moest werken bij Pluspunt, was dat ook geen ramp. Als ik kón, dan máákte ik tijd voor haar. Ik ben opgegroeid met het idee dat je anderen moet helpen, dus ik deed het graag. Ik vond niet altijd even makkelijk, je hebt toch verantwoordelijkheid voor iemand. Die keer dat ze in de tuin onderuitging en ik haar weer overeind moest krijgen, staat me nog goed bij. Ik ben toen vreselijk geschrokken.”

Hoe ouder Dave’s tante werd, hoe meer zorg er nodig was. “Er kwamen steeds meer huishoudelijke taken bij, die ook mijn oom niet aankon. Of ze werd verwacht op allerlei doktersafspraken, ik ging met haar mee. Zeker toen haar gezondheid echt achteruitging - vanaf haar negentigste. Ze kon niet meer staan en moest zich verplaatsen achter een rollator. We bleven toen steeds vaker thuis koffiedrinken. Dat was leuk want ze kon boeiend vertellen over haar grote hobby: atlassen.”

Als Dave terugkijkt op de elf jaar dat hij voor zijn tante zorgde, houdt hij er een goed en tevreden gevoel aan over. Dave: “Ik had wekelijks contact met Daphne van RIBW. Zij vroeg me dan naar mijn week mantelzorg met mijn tante. Hoe is mijn week geweest? Waar liep ik tegenaan en kunnen we je nog ergens bij helpen. Concrete hulp heb ik van haar nooit nodig gehad, maar ik vond het wel fijn om er iedere week even met haar over te kunnen praten. Het is dankbaar om het voor iemand te kunnen doen. Daarom doe ik het nu ook voor mijn oom nu hij na haar overlijden alleen is achtergebleven. Hij heeft minder gezondheidsproblemen, dus ik hoef met hem niet naar zoveel doktersafspraken.” Natuurlijk wordt tante Riet nog steeds gemist. “Vooral met sinterklaasavond. Dan maakte ze altijd zuurkool met worst voor me, precies zoals ik dat thuis als kind ook kreeg. Dat zijn mooie herinneringen.”

Zorg jij voor een naaste en heb je hulp nodig? Neem contact op met Tandem 023-8910610 of info@tandemmantelzorg.nl. Tandem werkt samen met o.a. Herstelacademie (educatie en zelfhulp voor mensen met een psychische en/of verslavingskwetsbaarheid), Pluspunt (voor welzijn en maatschappelijke ondersteuning in Zandvoort), Prezens (voor naasten met psychische problemen of verslaving) en STG (voor naasten van mensen met verstandelijke of lichamelijke beperking, chronische ziekte, ADHD of autisme). Voor meer informatie kijk opwww.tandemmantelzorg.nl. Ben je onder de 23 en heb je zorgen voor familie/vrienden met een ziekte, verslaving of psychische problemen? Bel of app dan met Ali van Pluspunt (ma, vr) 06 3860 2511.