
Het Juttersmu-ZEE-um, meer dan een bezoekje waard
· leestijd 1 minuut AlgemeenAan de Strandweg nr 2 bevindt zich het Juttersmu-ZEE-um. Ontvangen door Greet en Nel, twee van de elf vrijwilligers, kreeg ik uitleg en een kleine toer door het o zo unieke mu-ZEE-um. Je kijkt echt je ogen uit.
Zandvoort heeft twee musea waarvan het Juttersmu-ZEE-um er één van is. Het mu-ZEE-um is in mei 2000 opgericht door Victor Bol. De Zandvoorter verzamelde eerst al zijn vondsten in de tuin. Dat liep wat uit de hand en dankzij de gemeente kreeg het mu-ZEE-um een erg mooi pand (het oude politiebureau) aan de Strandweg. Sinds de opening hebben inmiddels al 280.000 bezoekers het mu-ZEE-um bezocht.
Jutten
Jutten komt van het woord Jatten. Alles wat is aangespoeld aan het strand behoort officieel aan de gemeente toe. Wanneer je de vondsten mee neemt, jat je dus in feite.
Jutten is ook spannend. Je raapt iets op van het strand waarvan je niet weet wie de eigenaar is. Meestal zijn het voorwerpen die voor een klein deel verloren zijn van zeevarenden of zijn achtergelaten door strandbezoekers. Maar het meeste van de voorwerpen zoals: netten, touwen, werkhandschoenen en tandenborstels worden overboord gegooid.
Een echte jutter ben je als je in weer en wind over het strand loopt en je misschien een bijzondere vondst ontdekt. Daarnaast kende het jutten ook een duurzame functie. Vroeger werden schuren gebouwd of gerepareerd van op het strand aangespoeld hout.
Leerzaam
Het strandleven, zowel van Zandvoort als daarbuiten (wereldwijd) leer je via allerlei zeer creatieve, opgemaakte tafels, planken en vitrines kennen. Alles heeft een verhaal, dat je ter plekke kan lezen of met een rondleiding kan worden verteld. In een uur tijd heb ik meer geleerd dan ik had verwacht over zeedieren, schepen, de geschiedenis van Zandvoort zelf, zoals de geschiedenis van de vissers en hun tocht vanaf een bomschuit, via het Visserspad naar de Grote Markt in Haarlem. Maar ook over het fenomeen Sepia van de Zeekat. Of van het geldkistje van de Stoelen Dragers of de Flessenpost.
Het mu-ZEE-um, dat uit twee verdiepingen bestaat, is een ludieke educatieve plek. Ook vanwege het aanschouwen van een heuse Mammoetbot. Je kunt het zo gek niet bedenken of het mu-ZEE-um heeft het. Het mu-Zee-um is voor alle leeftijden absoluut een bezoekje waard. Het is geopend op woensdagmiddag, zaterdagmiddag en zondagmiddag. De toegang is gratis.
Vrijwilligers
Het mu-ZEE-um wordt gerund door vrijwilligers. 11 mannen en vrouwen, met allen een enorm hart voor Zandvoort en het strandleven. Maar het mu-ZEE-um doet ook een dringende oproep. Het mu-ZEE-um kan alleen blijven bestaan dankzij de inzet van vrijwilligers. En er zijn nog echt vrijwilligers nodig! Voor enkele uren per week of zelfs per maand. Zoals Nel aangaf: “De wandeling ernaartoe is al leuk, de plek is leuk én hoe leuk is het om al die mooie dingen en verhalen te delen?” Kortom: zin om op een van de leukste plekken van Zandvoort te werken? Meld je dan aan via 023-5712221 of wandel even binnen in het Juttersmu-ZEE-um, Strandweg 2 (de rotonde). www.juttersmuseum.nl
Isabelle Bolluyt













