Een volle bak bij het Lijsttrekkersdebat

· leestijd 1 minuut Algemeen

In samenwerking met gemeente Zandvoort, lokale radiozender ZFM en de Zandvoortse Courant was er op maandag 17 maart een politieke avond georganiseerd. Het doel ervan was om de inwoners extra informatie te verstrekken over de acht politieke partijen die aan de gemeenteraadsverkiezingen meedoen. Onder strakke regie van debatleider Joop van Nes jr. werd het een zinvolle avond.

In grote getalen waren de inwoners van Zandvoort naar theater De Krocht gekomen. Er moesten zelfs stoelen bij! Op het podium stonden 4 tafels met elk 2 lijsttrekkers die het debat met elkaar zouden aangaan. Maar voordat het debat begon waren de bezoekers aanzet. Met rode ‘nee’ of groene ‘ja’ kaarten kon men aangeven of men lid van een partij was, dat bleken er zeer weinig te zijn. Op de volgende vraag of men al wist op welke partij men zou stemmen had rood duidelijk de voorkeur. Hopelijk is na deze avond het kwartje gevallen en weet men nu op wie men gaat stemmen.

Prima stellingen
De formule zat goed in elkaar. Via een scherm met een tijdsignaal moesten de lijsttrekkers zich in 1 minuut voorstellen waarbij vermeld dat Uschi Rietkerk (PvdA) de zieke Gert Toonen verving. Vervolgens kregen de acht hoofdpersonen de ruimte om in 1,5 minuut te vertellen waarom de burger op hun partij moest gaan stemmen. Erna moest men nog even in het kort aangeven wat juist de lijsttrekker zo speciaal maakte. Het ludiekste antwoord gaf Belinda Göransson: “Ik ben de enige vrouwelijke lijsttrekker!” De toon was direct gezet. Na de kennismaking werden er diverse stellingen uit de ‘hoge hoed’ getoverd. De 2 partijen die discussie met elkaar zouden aangaan werden ook getrokken dus alles ging zo eerlijk mogelijk. Nadeel daarvan was wel dat men het vaak met elkaar eens was. De stellingen waren divers, zo kwamen onder meer aan bod: burgerparticipatie, financiën, de zorg, meer verantwoordelijkheid minder overheid en uiteraard parkerendaar moest minstens 4 jaar lang over gezwegen worden. De meeste lijststrekkers konden zich daar goed in vinden maar sommigen hadden moeite met de stellingen. Vooral lijst 8 Peeters had het soms moeilijk, immers zijn visie staat haaks op die van de andere 7 partijen.

Vragen staat vrij
Na de pauze konden het publiek en de luisteraars (via een telefoonnummer) vragen doorgeven. Hierbij kwam het debat snel op gang en gaven de lijsttrekkers elkaar bijna geen ruimte. Gelukkig hadden Van Nes jr. en collega Jaap Koper de touwtjes goed in handen en verliep alles soepel. Bij de vragen kwamen natuurlijk de windmolenparken langs, vragen over de verkoop van sociale huizen van De Key en waarom de precariorechten in het dorp hoger waren dan op het strand. Verder werd Wim Peeters flink aan de tand gevoeld over zijn visie dat Zandvoort moet opgaan in Amsterdam. Al met al vloog de avond voorbij en werd het tijd om nog gezellig met elkaar na te discussiëren onder het genot van een drankje en een hapje. Burgemeester Niek Meijer bedankte de organisatoren en met de woorden “de verkiezingsstrijd begint weer op 20 maart” sloot hij een geslaagde avond af.

Woensdag 19 maart kan iedereen van 18 jaar en ouder stemmen op een van de 8 politieke partijen die in Zandvoort meedoen. Kijk voor stembureaus en andere informatie in de Verkiezingskrant