Drie van de tien Zandvoortse vrouwen die meewerkten aan de fotoserie | Foto: Noor Schotanus
Drie van de tien Zandvoortse vrouwen die meewerkten aan de fotoserie | Foto: Noor Schotanus

Zandvoortse vrouwen - toen en nu

· leestijd 1 minuut Actueel

Zandvoortse vrouwen van vroeger en nu maken momenteel de dienst uit in het Zandvoorts Museum. Veel vrouwen van vroeger verdienden de kost als visloper. Terwijl hun mannen op zee visten, brachten zij als visloopsters de vangst van de bomschuiten lopend over het Visserspad, met op hun rug manden van wel 40 kilo, naar de vismarkt in Haarlem. 

De vrouwen blijven in deze tentoonstelling vrij anoniem. Wel heeft Julia Bos, medewerkster van het Zandvoorts Museum, zich verdiept in het leven van deze visloopsters. Zo ontdekte zij dat de visloopsters al begin zeventiende eeuw actief waren. Met haar graafwerk heeft Julia deze vrouwen een gezicht gegeven. 

Een speciaal, mede met AI gemaakte videofilm door conservator Stefan de Groot geeft een prachtig beeld van hoe deze visloopsters naar Haarlem liepen, hun vis verkochten, waarna ze op de terugweg bij Kraantje Lek uitrustten en een glaasje dronken.

Bijvangst

De expositie rond de visloopsters heeft een verrassende extra dimensie gekregen door een bijdrage van fotografe Ursula van Bunte. Zij heeft portretten gemaakt van Zandvoortse vrouwen van nu onder de titel Bijvangst. Ze liet zich inspireren door het schilderij ‘Zandvoortse vrouw’ van Thérèse Schwartze uit 1884. Het schilderij behoort tot de vaste collectie van Zandvoorts Museum.

Ursula: “Ik vond het een prachtig project. De tien Zandvoortse vrouwen die hebben meegewerkt heb ik een bijzonder gezicht gegeven met vis als bindende factor. De opnamedagen met de meiden waren heel leuk. Ze waren allemaal heel enthousiast. Met het resultaat ben ik zelf heel blij.

De geportretteerde vrouwen waren ook bij de opening aanwezig en vonden het allemaal prachtig om zichzelf op deze manier te zien hangen in het museum. “Ik ben nu een museumstuk”, merkte een van hen op. 

Nieuwe directeur

Voor Angeli Poulissen was deze tentoonstelling haar debuut als directeur van het Zandvoorts Museum. Zij is vanaf 1 september werkzaam in het Zandvoorts Museum en ze viel met deze nieuwe tentoonstelling eigenlijk met haar neus in de boter. “Het voorbereidende werk is verricht door haar voorgangster Fokelien Renckens”, complimenteerde haar voorganger. 

De opening werd verricht door wethouder cultuur Lars Carree. Hij heeft inmiddels zoveel openingen gedaan, dat dit voor hem een fluitje van een cent was. Toch deed hij het niet op de automatische piloot. Hij noemde deze expositie een fraai stukje werk waar Zandvoort trots op kan zijn. 

De tentoonstelling Zandvoortse Vrouwen blijft in het Zandvoorts Museum te zien tot 4 april 2027. 

        Kees Rutgers