In gesprek met burgemeester David Moolenburgh
In gesprek met burgemeester David Moolenburgh

Burgemeester van Zandvoort gaat graag nog een termijn door

· leestijd 3 minuten Actueel

Het zag er naar uit dat Zandvoort op politiek gebied rustig naar het einde van het jaar zou kabbelen. Burgemeester David Moolenburgh was er onlangs in een gesprek met een Haarlems radiostation zelfs trots op. “Dit moeten we in 2025 vasthouden en ik wil daar een verbindende factor in zijn”, zo liet hij zich ontvallen. Een week later blies Jong Zandvoort de coalitie in de gemeenteraad op en is hij wethouder Martijn Hendriks van dezelfde partij kwijt.

“Op het moment dat ik ga roepen het is rustig, dan wordt mijn hele omgeving onrustig”, zegt Moolenburgh in zijn werkkamer. “Het kan heel lang rustig zijn, maar ineens kan er iets gebeuren. Dat hoort bij de politiek en ook wel bij de Zandvoortse politiek, daar ben ik wel een beetje achter gekomen. Je voelde al een tijdje dat het schuurde. Het is net als bij een huwelijk. Als je het niet meer ziet zitten, trek dan de stekker er maar uit in plaats van door te rommelen. Ik heb een heel duidelijk belang, dat is de voortgang van de besluitvorming in en voor Zandvoort. Ik hoop dat de hele raad dat voor ogen heeft.”

Moolenburgh (56) noemt de politiek een hard vak. “Ik ben zelf zeven jaar wethouder geweest in De Ronde Venen. Iedere dag kan je laatste zijn. Martijn Hendriks had een hele moeilijke portefeuille, met onderwerpen waar iedereen wat van vindt. Hij heeft het goed gedaan. Wat er nu gaat gebeuren? Het hangt er van af wat de resterende drie partijen willen. Ik heb iedereen wel aangeraden om er even goed over na te denken onder de kerstboom. Neem geen overhaaste besluiten. Jammer is wel dat bepaalde zaken vertraging gaan oplopen, dat is haast onvermijdelijk.”

Droombaan

De eerste termijn van zes jaar zit er over ruim een half jaar op. Hij gaf bij commissaris van de koning, Arthur van Dijk, aan er graag nog een termijn aan vast te plakken. De gemeenteraad zal er in het voorjaar goedkeuring aan moeten geven. “Zandvoort is een geweldige gemeente. Ik wilde graag burgemeester worden, het liefst van Zandvoort. Anderhalf jaar voordat mijn voorganger Niek Meijer vertrok raakte ik met hem aan de praat op het toilet en heb hem direct gezegd dat ik hem wilde opvolgen. Ik heb hier mijn jeugd doorgebracht. Er zijn heel veel facetten waarom Zandvoort voor mij aantrekkelijk is, ook om door te gaan.”

In zijn eerste jaar kwam er veel op hem af: corona, de terugkeer van de Formule 1 en ook een flinke politieke crisis. “Wat me misschien het meeste is bijgebleven was het plotselinge overlijden van mijn secretaresse, al 19 jaar bij de gemeente werkzaam. Dat hakte er behoorlijk in. Het was een steile leercurve en het waren spannende jaren. Daarom heb ik er wel even over nagedacht om eventueel door te gaan. Jammer dat de Formule 1 na 2026 verdwijnt, maar daar hebben we geen invloed op. Terugkeer van corona, daar zit ik niet echt op te wachten.”

Uitdagingen in woonopgave

Moolenburgh ziet het als een uitdaging met het college en de raad de komende jaren aan de woonopgave (750 woningen voor 2030) te voldoen. “Het duurt lang, dat is zo. Maar geloof me, er wordt echt hard aan getrokken. Er is geen collegevergadering zonder dat dit onderwerp aan de orde komt. We hebben te maken met de stikstofregels, bij manege Rückert moest er een onderzoek naar een aanwezige uil komen. Procedures duren lang.”

“Ik snap het ongeduld. Badhuisplein en het Entreegebied hebben hun eigen politiek. Op een gegeven moment denk ik wel: je kan heel lang door bakkeleien met z’n allen hoe iets er uit komt te zien of je kunt je er bij neerleggen en zeggen: dit is het, dit wordt het en we gaan er voor. Maar het is soms lastig. Elke nieuwbouw stuit op bezwaren. Kijk maar eens naar de reddingspost Zuid, waar ik me erg over verbaasd heb. Maar ik wil wel van het beeld weg dat er niets gebeurt.”

Vluchtelingenopvang

Om woningbouw op de Curiedriehoek mogelijk te maken moet de huisvesting van de 120 Oekraïense vluchtelingen verdwijnen. “In de loop van volgend jaar gaat dat gebeuren. Er zijn opties voor een nieuwe opvang waar ik nog niets over kan zeggen. Misschien moeten we er ook met andere gemeenten nog zaken over doen.” De opvang van asielzoekers (94 volgens de laatste opgave) blijft een heikel punt, de spreidingswet is niet van tafel. “Laat er vanuit Den Haag eerst eens duidelijk komen. Je zadelt het lokaal bestuur met een probleem op. Aan de ene kant heb je een opgave en vervolgens laat je boven de markt hangen of het echt moet.”

Ondermijning aanpakken

Speerpunt is de komende tijd ook het voorkomen van ondermijnende activiteiten in de gemeente, mede door het rapport dat er eerder dit jaar over verscheen. “Door een regionaal dagblad werd het als iets groots gebracht, maar ik schrok er niet zo van. Het werd zo vertaald dat het inderdaad allemaal gebeurt. Dat is niet zo. Wij wilden de risico’s weten. We moeten er scherp op zijn, bijvoorbeeld op vuurwerkopslag. Het gaat er niet om dat we elkaar gaan verlinken, maar het gaat meer om eventuele rampen te voorkomen.”

Er staat dus nog genoeg op de agenda voor Moolenburgh om nog een aantal jaren door te gaan. Zoals gezegd zal in het voorjaar duidelijk worden of de gemeenteraad hem nogmaals zes jaar het mandaat geeft. De signalen zijn dat dat wel goed komt.

Hans Botman