
ZangVoort prijst zich gelukkig met nieuwe dirigent Matthijs Broers
· leestijd 3 minuten ActueelSinds eind vorige maand is Matthijs Broers officieel de nieuwe dirigent van het gemengde koor ZangVoort. Daarmee heeft het gezelschap zich verzekerd van een gerespecteerd en bevlogen muzikaal leider met een indrukwekkende staat van dienst en gelukkig is ook de maestro zelf in zijn nopjes met de samenwerking.
ZangVoort ontstond ruim anderhalf jaar geleden na de fusie tussen het Zandvoorts Mannenkoor en de dames van het vrouwenkoor MAI. Na meerdere ad interim dirigenten lijkt met de definitieve komst van Matthijs Broers nu een stabiele en hopelijk vruchtbare periode aan te breken voor het dorpskoor.
Eerste prijzen
Matthijs Broers (1958) komt oorspronkelijk uit Enkhuizen. Hij studeerde dwarsfluit aan het Conservatorium van Amsterdam en vervolgens voor dirigent aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag. Na zijn studie werkte hij enige tijd als uitvoerend musicus met het fluitkwartet TIBIA, waarmee hij ook internationaal succesvol was. In 1986 stond Matthijs aan de wieg van het Bloemendaals Jeugd Orkest dat onder zijn leiding in 1994 fuseerde met het Haarlems Jeugd Orkest tot het Kennemer Jeugd Orkest (KJO) dat hij tot voor kort bijna veertig jaar lang dirigeerde en waarmee hij meerdere eerste prijzen bij internationale concoursen in de wacht sleepte.
Voor zijn verdiensten met het KJO werd hij bij zijn 25-jarig jubileum in 2011 onderscheiden met de Penning van Verdienste van de Stad Haarlem en op 4 november 2023 nam hij feestelijk afscheid met een memorabel afscheidsconcert in de Grote Zaal van PHIL Haarlem. Matthijs Broers: “Het KJO is belangrijk voor me geweest. Van leden uit de begintijd kreeg ik later de kinderen in het orkest. Dat was natuurlijk leuk, maar het confronteerde me ook met de tijd en ik besloot om de kleinkinderen niet af te wachten en mijn dirigeerstokje over te dragen…”
Projecten
“Ik heb trouwens altijd een duidelijk onderscheid gemaakt tussen zakelijke en puur artistieke werkzaamheden. Doordeweeks werkte ik meestal in managementfuncties voor de culturele sector in het algemeen en muziekonderwijs in het bijzonder. De avonden had ik dan voor repetities en concerten”, aldus Matthijs Broers die er naast zijn werk overdag en het dirigentschap bij het KJO altijd veel uiteenlopende muzikale projecten bij heeft gedaan; groot en klein, zowel in binnen- als buitenland. Sinds 2008 tot twee jaar geleden dirigeerde hij tijdens Bevrijdingspop Haarlem elke 4 mei met medewerking van bekende Nederlandse popartiesten het KJO tijdens het Herdenkingsconcert in de Haarlemmerhout en hij was ruim tien jaar lang dirigent van het Haarlems Symfonisch Blaasorkest. Tot aan zijn pensionering in 2023 was Matthijs bijna vijftien jaar lang programmamanager muziek, dans, beeldend en theater bij het culturele centrum De Kubus in Lelystad.
En wat zijn nu de plannen met ZangVoort? “Laat ik beginnen te zeggen dat ik er heel veel zin in heb. We hebben de afgelopen anderhalve maand ter kennismaking aan elkaar mogen snuffelen en ik was aangenaam verrast door de aanwezige kwaliteiten, het brede repertoire en dus de potentie van het koor. Ik vind het daarom gerechtvaardigd om de lat hoog te leggen, want zoiets als ‘een beetje vals’ dat bestaat niet als je begrijpt wat ik bedoel… en daarom heb ik een ambitieus tweejarenplan opgesteld.”
Traject
“Het is de bedoeling dat we toewerken naar een spectaculair avondvullend optreden in het voorjaar 2027. Onderweg daarnaartoe hebben we enkele toetsingsmomenten gepland, waarvan de eerste feitelijk al is geweest. Dat was de drukbezochte openbare repetitie in de buitenlucht tijdens de hittegolf vorige maand. De volgende halte wordt een bijdrage aan de heropening van Theater De Krocht. Vervolgens hopen we op een bescheiden rol tijdens het komende nieuwjaarsconcert en voor volgend jaar zomer mikken we op onze eerste serieuze try-out.”
“Overigens ben ik van mening dat een koor meer moet zijn dan alleen een zangvereniging. Ik wil graag dat de leden zich bewust zijn van het feit dat ze vreugde kunnen brengen en een maatschappelijke betekenis hebben. Zoals laatst tijdens de openbare repetitie met een afgeladen terras, volle balkons en overal rondom enthousiaste mensen die uit de ramen hingen. Dat soort gelegenheden zijn ook belangrijk om nieuwe en jonge leden te werven, want zonder regelmatig vers bloed heeft een koor geen toekomst. Geïnteresseerden zijn altijd welkom en kunnen zich aanmelden of informeren via www.zangvoort.nl”, aldus Broers.
Ongekend
En hoe denkt ZangVoort zelf over de nieuwe dirigent? “Daar kan ik kort over zijn. Matthijs heeft voorafgaand aan zijn officiële benoeming zes repetities geleid en de opkomst was telkens vrijwel 100%. Dat is ongekend en ik heb dat niet eerder meegemaakt. De koorleden lopen met hem weg. Het is een vakman, bijzonder prettig in de omgang, toegankelijk, heel erg duidelijk en hij maakt altijd tijd voor iedereen die daar behoefte aan heeft”, volgens koorlid van het eerste uur en grondlegger van Classic Concerts Peter Tromp.
En heeft de nieuwe dirigent toevallig ook iets met Zandvoort? “Ik kom er vaak en graag want mijn dochter is met een Zandvoorter getrouwd en woont er met haar gezin en dus mijn kleinkinderen. Verder ben ik met onder meer het Kennemer Jeugd Orkest zeer regelmatig en ook nog recentelijk, plezierig en succesvol te gast geweest bij Classic Concerts in de Protestantse kerk en bovendien stond ik lang geleden met Leo Sanders aan de basis van de Zandvoortse muziekschool New Wave die tot mijn vreugde nog steeds bestaat. Dus ja, ik heb zeker een verhaal met Zandvoort en ik ben vastbesloten om daar met ZangVoort de komende jaren nog een mooi hoofdstuk aan toe te voegen.”
Piet Bom





